Vuoden 2022 aloitin haaveilemalla tulevasta. Mitä se olisi, sitä en yksilöinyt.
Tammikuu alkoi ja kului loppuun arkisten touhujen parissa. Arkista oli yhdistystoimintojen ja kirjoittajapiirin alkaminen.
Koronarajoitukset estivät alkuvuodesta muutamia tapahtumia toteutumasta ja rajoitti kanssakäymistä jonkin verran.
Helmikuukin alkoi muutamalla Teams-palaverilla. Helmikuun toisella viikolla sain esikoispojaltani viestin, että on ambulanssissa matkalla Meilahteen. Siitä viestistä alkoi monta matkaani Tampereelta Helsinkiin Meilahden keuhko-osastolle.
Helmikuun tapahtumat maailmalla pitivät minut tiiviisti ja kauhun vallassa tv:n äärellä. Haaveille ei ollutkaan enää tilaa.
Maaliskuun alkukin kului matkatessa Tampere-Helsinki-Terhokoti- väliä, kunnes 9.3 jälkeen tuli suru ja hiljaisuus. Poikani elämä päättyi.
Oma elämä muuttui sumuiseksi, vain kalenteri kertoo, mitä kulloinkin tapahtui. Merkintöjä on paljon, on kokouksia, tapaamisia, kulttuurituokioita Kahvila Kivessä Joutsenlaulun tarinaa kuulemassa ja Serlachius- museokäynnillä. Siellä oli "työhaastattelu" jossa minut pestattiin saunottajaksi. Hmm...
Edellisen vuoden marraskuussa menehtyneen velipojan kuolinpesän hoito perukirjoineen piti minua kevään ajan tiiviisti tietokoneen äärellä. Pesän osakastietoja oli haettava monelta taholta pankkien pyynnöistä. Kuolinpesään kuuluvia laskuja palautui pankeista takaisin, ja makselin niitä omalta tililtäni. Lähipiirini alkoi luulla, että minulta lähtee hermot lipettiin niitä asioita selvitellessäni. Ei lähtenyt, sain pitää ne entisellään.
Huhtikuussa siunasimme pojan/ veljen/ isän/ puolison/matkalle tuonpuoleisiin.
Toukokuussa peitimme uurnan Lamminpään pehmeään multaan.
Toukokuussa Anneli Kanto kertoi meille Petyn retkeläisille Hattulan kirkkomaalauksista.
Kesäkuu ja juhannuskin menivät omalla painollaan virallisia asioita hoidellessa ja pikkujuhlintaakin oli mukana.
Uudella terassilla viihdyimme kaikki ruokahetket poikamiesserkusten kanssa.
Heinäkuussa kävin lääkärin kanssa keskustelun toisen velipojan hoitosuunnitelmasta. Velipoika poti vaikean verenmyrkytyksen toukokuussa, ja toipui Taysin tehohoidoilla. Uusi sairaalareissu toi selvyyden taudinkuvaan: kasvaimia siellä ja täällä. Ennuste? Hoidot/leikkaukset eivät tuo toimintakykyyn parannusta. Edestakainen kuljettaminen päivystyksen ja hoitokodin välillä aiheuttavat tarpeetonta levottomuutta. Sydäntä särkevällä päätöksellä annoin kirjata hoitosuunnitelmaan, että hoitoja ei aloiteta, mutta kivunlievityksestä ja päivittäisestä hyvinvoinnista ei saa tinkiä. Tämä malli on tullut pitkäaikaissairaiden kohdalla näköjään jo käytännöksi.
Nokian Kesäteatterin "Metsän morsian" antoi ajattelemisen aihetta, siinä oli kohtauksia, joita oman suvun historiadokumenteistakin olen löytänyt.
Jokakesäiset rantasaunareissut Kuuselaan suvun nuorison kanssa tehtiin pari kertaa. Syötiin, juotiin, saunottiin ja uitiin pitkän kaavan mukaan.
Heinäkuun lopulla tutustuimme Tammisaareen ja Raaseporin maisemiin.
Elokuu alkoi mukavalla entisten työkavereiden tapaamislounaalla. Päivittelimme taas yhteen ääneen ajan kulumista ja entisen työpaikkamme Ylisen laitosympäristön rakennusten rappeutumista. Hoitolaitoksen toiminta siirtyi vuosia sitten Nokialle Pitkäniemen alueelle.
Elokuun loppupuolella olin neljä sisältörikasta päivää kirjoittajaleirillä Kinnalan Koukulla. Sain aloitetuksi isovanhempieni elämästä fiktiivisen tarinan.
Syyskuun kalenteri näyttää olevan täynnä merkintöjä. Yhdistys- ja muu toiminta lähti reippaaseen käyntiin kesän jälkeen.
Kylläpä on paljon kaikenlaista ollut vuodessa, niin surua kuin iloisempiakin asioita Eipä tuohon paljon olis aikaa jäänyt blogia kirjoitella. Menoa ja meininkiä!
VastaaPoistaToivotaan hyvää tätä vuottakin, niitä mukavia juttuja kuitenkin enemmän.